WYCIECZKI DO MIASTA

Podobnie jak dla dzieci miejskich wielkim przeżyciem jest pobyt na wsi – dla dzieci wiejskich wielką atrakcją, a jednocześnie i bodźcem rozwojowym, będzie wycieczka do dużego miasta.

Tylu pojazdów na raz, i to takich rozmaitych, jeszcze dziecko wiejskie nie widziało! Przejażdżka więc takim właśnie długim, z harmonijką w środku autobusem czy tramwajem, w którym same drzwi się zamykają i otwierają to ogromna przyjemność, a po powrocie nowy temat do opowiadania babci i rówieśnikom, a także do zabawy! A wystawy sklepowe – ileż w nich niespodzianek! A dom towarowy! A schody ruchome!

Po wyjściu z domu towarowego droga powrotna na dworzec przez ulice, na których migają wciąż czerwone i zielone światła. „Mamo – co to?” Matka tłumaczy, a chłopiec, dumny, że rozumie, bo przecież u nich na wsi też są znaki drogowe – inne, ale są i obok szkoły na drodze i tam, gdzie szosa zakręca, i tuż przed mostem…

Wycieczki po mieście są cenne nie tylko dla dzieci wiejskich, ale i dla miejskich. Oczywiście, nie chodzenie co dzień tą samą trasą po zakupy ale np. zwiedzanie nowo otwartego portu lotniczego czy stadionu sportowego albo przystani. Jak wiele dzieci w wieku przedszkolnym nie widziało jeszcze prawdziwego statku! A zwiedzanie starych murów obronnych i przy tej okazji mała lekcja historii.

A pomniki, a gmachy użyteczności publicznej! A tablice pamiątkowe, a niektóre wystawy, np. malarskich prac dziecięcych, kwiatów psów, znaczków pocztowych!