WŁAŚCIWY DOBÓR ZABAWEK I POMOCY DO ZABAW I GIER

Poznaliśmy różnego rodzaju zabawy dziecięce. Wszystkie one są dla dziecka ważne, gdyż dopiero wykorzystywanie wszystkich umożliwia dziecku harmonijny rozwój wszechstronny, a więc zarówno fizyczny, jak i umysłowy, a także uczuciowy, moralny i społeczny.

Do wszystkich tych rodzajów zabaw potrzebne są różnorodne pomoce, głównie zabawki. To zabawka inspiruje zabawę. Zabawka pobudza aktywność umysłową i emocjonalną dziecka, stwarza sposobność do poszerzenia m. in. jego wyobraźni i wiedzy o świecie otaczającym. Oczywiście dobra zabawka. A nie wszystkie są takie. Są wśród naszych zabawek też i takie, które nie spełniają swej roli. Myślę tu np. o zabawkach nakręcanych na sprężynie czy poruszanych za pomocą włączania ich do sieci elektrycznej.

Zabawki nakręcane są zwykle bardzo słabej konstrukcji. A zepsuta zabawka nie może przecież dziecka bawić. Zabawki włączane do sieci nie daj a tak wiele pola dla aktywności dziecka, nie pobudzają jego pomysłowości, bo cóż można robić z takim pociągiem kręcącym się, po włączeniu go do sieci elektrycznej, w koło po szynach? Tylko mu się przyglądać. Gdy tymczasem mamy też pociągi bardzo pomysłowe, składane, które dzieci potrafią już w tym wieku same złożyć i rozłożyć, sczepić i odczepić, przewozić w nich różne towary i pasażerów i w ten sposób wzbogacać wciąż o nowe elementy swoją zabawę jednym i tym samym przedmiotem. Kiedy idziemy więc po zakup zabawek dla dzieci, przed wyborem jakiejś zabawki zastanówmy się najpierw chwilę, czy i jaki pożytek będzie miało z niej dziecko.

Dbajmy zatem, by zabawka przez nas wybrana była jak najbardziej funkcjonalna (np. koła aut czy pociągu powinny się kręcić; jeśli to ciężarówka – niech dziecko ma rzeczywiście możliwość przewiezienia czegoś na niej czy umieszczenia kierowcy za kierownicą-, jeśli to lalka, niech nie tylko stoi ale i siedzi itp.). Dalej dbajmy o to, by zabawka była dostosowana do możliwości rozwojowych naszego dziecka (a więc np. zwróćmy uwagę, czy nie za ciężka, czy bezpieczna w użyciu i higieniczna, jeśli składana – czy nie zbyt skomplikowana, jeśli to gra – czy nie za trudna itp.). I wreszcie pamiętajmy też o jej walorach estetycznych. Są w sprzedaży zabawki bardzo ładne, bardzo solidnie wykonane i bardzo pomysłowe. Starajmy się wybierać właśnie te.